Vanhemmat tiedot on koottu enimmäkseen kansainvälisen luisteluliiton ISUn sivuilta. Katso myös taitoluistelun MM-mitalistit.
Venäläisten nimien translitteroinnissa on pyritty noudattamaan ISO 9 -standardia (ks. Venäjän translitterointi, Jukka Korpela). Kiinalaisten nimien translitteroinnissa on vastaavasti pyritty noudattamaan Hanyu Pinyin -järjestelmää.
Miehet | Naiset | Pariluistelu | Jäätanssi | ||
---|---|---|---|---|---|
2014 Sotši |
|||||
1. | Yuzuru Hanyu JPN |
Adelina Sotnikova RUS |
Tatʹâna Volosožar Maksim Trankov RUS |
Meryl Davis Charlie White USA |
|
2. | Patrick Chan CAN |
Yu-Na Kim KOR |
Kseniâ Stolbova Fedor Klimov RUS |
Tessa Virtue Scott Moir CAN |
|
3. | Denis Ten KAZ |
Carolina Kostner ITA |
Aliona Savchenko Robin Szolkowy GER |
Elena Ilinyh Nikita Katsalapov RUS |
|
2010 Vancouver |
|||||
1. | Evan Lysacek USA |
Yu-Na Kim KOR |
Shēn Xuě Zhào Hóngbó CHN |
Tessa Virtue Scott Moir CAN |
|
2. | Evgenij Plûŝenko RUS |
Mao Asada JPN |
Páng Qīng Tóng Jiàn CHN |
Meryl Davis Charlie White USA |
|
3. | Daisuke Takahashi JPN |
Joannie Rochette CAN |
Aliona Savchenko Robin Szolkowy GER |
Oksana Domnina Maksim Šabalin RUS |
|
2006 Torino |
|||||
1. | Evgenij Plûŝenko RUS |
Shizuka Arakawa JPN |
Tatʹâna Totmânina Maksim Marinin RUS |
Tatʹâna Navka Roman Kostomarov RUS |
|
2. | Stéphane Lambiel SUI |
Sasha Cohen USA |
Zhāng Dān Zhāng Hào CHN |
Isabelle Delobel Olivier Schoenfelder FRA |
|
3. | Jeffrey Buttle CAN |
Irina Sluckaâ RUS |
Shēn Xuě Zhào Hóngbó CHN |
Elena Grušina Ruslan Gončarov UKR |
|
2002 Salt Lake City |
|||||
1. | Aleksej Âgudin RUS |
Sarah Hughes USA |
Elena Berežnaâ Anton Siharulidze RUS Jamie Salé David Pelletier CAN |
Marina Anissina Gwendal Peizerat FRA |
|
2. | Evgenij Plûŝenko RUS |
Irina Sluckaâ RUS |
— | Irina Lobačeva Ilʹâ Averbuh RUS |
|
3. | Timothy Goebel USA |
Michelle Kwan USA |
Shēn Xuě Zhào Hóngbó CHN |
Barbara Fusar-Poli Maurizio Margaglio ITA |
|
1998 Nagano |
|||||
1. | Ilʹâ Kulik RUS |
Tara Lipinski USA |
Oksana Kazakova Artur Dmitriev RUS |
Oksana Griŝuk Evgenij Platov RUS |
|
2. | Elvis Stojko CAN |
Michelle Kwan USA |
Elena Berežnaâ Anton Siharulidze RUS |
Anželika Krylova Oleg Ovsânnikov RUS |
|
3. | Philippe Candeloro FRA |
Chén Lù CHN |
Mandy Wötzel Ingo Steuer GER |
Marina Anissina Gwendal Peizerat FRA |
|
1994 Lillehammer |
|||||
1. | Aleksej Urmanov RUS |
Oksana Baûl UKR |
Ekaterina Gordeeva Sergej Grinkov RUS |
Oksana Griŝuk Evgenij Platov RUS |
|
2. | Elvis Stojko CAN |
Nancy Kerrigan USA |
Nataliâ Miškutenok Artur Dmitriev RUS |
Maâ Usova Aleksandr Žulin RUS |
|
3. | Philippe Candeloro FRA |
Chén Lù CHN |
Isabelle Brasseur Lloyd Eisler CAN |
Jayne Torvill Christopher Dean GBR |
|
1992 Albertville |
|||||
1. | Viktor Petrenko CIS |
Kristi Yamaguchi USA |
Nataliâ Miškutenok Artur Dmitriev CIS |
Marina Klimova Sergej Ponomarenko CIS |
|
2. | Paul Wylie USA |
Midori Ito JPN |
Elena Bečke Denis Petrov CIS |
Isabelle Duchesnay Paul Duchesnay FRA |
|
3. | Petr Barna CZE |
Nancy Kerrigan USA |
Isabelle Brasseur Lloyd Eisler CAN |
Maâ Usova Aleksandr Žulin EUN |
|
1988 Calgary |
|||||
1. | Brian Boitano USA |
Katarina Witt GDR |
Ekaterina Gordeeva Sergei Grinkov URS |
Nataliâ Bestemânova Andrej Bukin URS |
|
2. | Brian Orser CAN |
Elizabeth Manley CAN |
Elena Valova Oleg Vasilʹev URS |
Marina Klimova Sergej Ponomarenko URS |
|
3. | Viktor Petrenko URS |
Debbie Thomas USA |
Jill Watson Peter Oppegard USA |
Tracy Wilson Robert McCall CAN |
|
1984 Sarajevo |
|||||
1. | Scott Hamilton USA |
Katarina Witt GDR |
Elena Valova Oleg Vasilʹev URS |
Jayne Torvill Christopher Dean GBR |
|
2. | Brian Orser CAN |
Rosalyn Sumners USA |
Caitlin Carruthers Peter Carruthers USA |
Nataliâ Bestemânova Andrej Bukin URS |
|
3. | Jozef Sabovcik CZE |
Kira Ivanova URS |
Larisa Selezneva Oleg Makarov URS |
Marina Klimova Sergej Ponomarenko URS |
|
1980 Lake Placid |
|||||
1. | Robin Cousins GBR |
Anett Pötzsch GDR |
Irina Rodnina Aleksandr Zajcev URS |
Nataliâ Liničuk Gennadij Karponosov URS |
|
2. | Jan Hoffmann GDR |
Linda Fratianne USA |
Marina Čerkasova Sergei Šakhrai URS |
Krisztina Regöczy András Sallay HUN |
|
2. | Charles Tickner USA |
Dagmar Lurz FRG |
Manuela Mager Uwe Bewersdorf GDR |
Irina Moiseeva Andrei Minenkov URS |
|
1976 Innsbruck |
|||||
1. | John Curry GBR |
Dorothy Hamill USA |
Irina Rodnina Aleksandr Zajcev URS |
Lûdmila Pahomova Aleksandr Gorškov URS |
|
2. | Vladimir Kovalev URS |
Dianne de Leeuw NED |
Romy Kermer Rolf Österreich GDR |
Irina Moiseeva Andrej Minenkov URS |
|
3. | Toller Cranston CAN |
Christine Errath GDR |
Manuela Gross Uwe Kagelmann GDR |
Coleen O'Connor James Millns Jr. USA |
|
1972 Sapporo |
|||||
1. | Ondřej Nepela CZE |
Beatrix Schuba AUT |
Irina Rodnina Aleksej Ulanov URS |
||
2. | Sergej Četveruhin URS |
Karen Magnussen CAN |
Lûdmila Smirnova Andrej Surajkin URS |
||
3. | Patrick Pera FRA |
Janet Lynn USA |
Manuela Gross Uwe Kagelmann GDR |
||
1968 Grenoble |
|||||
1. | Wolfgang Schwarz AUT |
Peggy Fleming USA |
Lûdmila Belousova Oleg Protopopov URS |
||
2. | Tim Wood USA |
Gabriele Seyfert GDR |
Tatiana Žuk Alexandr Gorelik URS |
||
3. | Patrick Pera FRA |
Hana Masková CZE |
Margot Glockshuber Wolfgang Danne FRG |
||
1964 Innsbruck |
|||||
1. | Manfred Schelldorfer GER |
Sjoukje Dijkstra NED |
Lûdmila Belousova Oleg Protopopov URS |
||
2. | Alain Calmat FRA |
Regine Heitzer AUT |
Marika Kilius Hans-Jürgen Bäumler GER |
||
3. | Scott Allen USA |
Petra Burka CAN |
Debbi Wilkes Guy Revell CAN |
||
1960 Squaw Valley |
|||||
1. | David Jenkins USA |
Carol Heiss USA |
Barbara Wagner Robert Paul CAN |
||
2. | Karol Divin CZE |
Sjoukje Dijkstra NED |
Marika Kilius Hans-Jürgen Bäumler GER |
||
3. | Donald Jackson CAN |
Barbara Ann Roles USA |
Nancy Ludington Ronald Ludington USA |
||
1956 Cortina |
|||||
1. | Hayes Alan Jenkins USA |
Tenley Albright USA |
Sissy Schwarz Kurt Oppelt AUT |
||
2. | Ronald Robertson USA |
Carol Heiss USA |
Frances Dafoe Norris Bowden CAN |
||
3. | David Jenkins USA |
Ingrid Wendl AUT |
Marianna Nagy László Nagy HUN |
||
1952 Oslo |
|||||
1. | Richard Button USA |
Jeannette Altwegg GBR |
Ria Falk Paul Falk GER |
||
2. | Helmust Seibt AUT |
Tenley Albright USA |
Karol Kennedy Peter Kennedy USA |
||
3. | James Grogan USA |
Jacqueline du Bief FRA |
Marianna Nagy László Nagy HUN |
||
1948 St. Moritz |
|||||
1. | Richard Button USA |
Barbara Ann Scott CAN |
Micheline Lannoy Pierre Baugniet BEL |
||
2. | Hans Gerschwiler SUI |
Eva Pawlik AUT |
Andrea Kekéssy Ede Király HUN |
||
3. | Edi Rada AUT |
Jeannette Altwegg GBR |
Suzanne Morrow Wallace Diestelmeyer CAN |
||
1936 Garmisch-Partenkirchen |
|||||
1. | Karl Schäfer AUT |
Sonja Henie NOR |
Maxi Herber Ernst Baier GER |
||
2. | Ernst Baier GER |
Cecilia Colledge GBR |
Ilse Pausin Erich Pausin AUT |
||
3. | Felix Kaspar AUT |
Vivi-Anne Hultén SWE |
Emilia Rotter László Szollás HUN |
||
1932 Lake Placid |
|||||
1. | Karl Schäfer AUT |
Sonja Henie NOR |
Andrée Brunet Pierre Brunet FRA |
||
2. | Gillis Grafström SWE |
Fritzi Burger AUT |
Beatrix Loughran Sherwin Badger USA |
||
3. | Montgomery Wilson CAN |
Maribel Vinson USA |
Emilia Rotter László Szollás HUN |
||
1928 St. Moritz |
|||||
1. | Gillis Grafström SWE |
Sonja Henie NOR |
Andrée Joly Pierre Brunet FRA |
||
2. | Willi Böckli AUT |
Fritzi Burger AUT |
Lilly Scholz Otto Kaiser AUT |
||
3. | Robert van Zeebroeck BEL |
Beatrix Loughran USA |
Melitta Brunner Ludwig Wrede AUT |
||
1924 Chamonix |
|||||
1. | Gillis Grafström SWE |
Herma Szabo-Plank AUT |
Helene Engelmann Alfred Berger AUT |
||
2. | Willi Böckli AUT |
Beatrix Loughran USA |
Ludowika Jakobsson Walter Jakobsson FIN |
||
3. | Georg Gautschi SUI |
Ethel Muckelt GBR |
Andrée Joly Pierre Brunet FRA |